Rozwiń menu

25 maja 2022

To właśnie w okresie starego Państwa powstał chyba najbardziej rozpoznawalny symbol Egiptu – Piramidy.

 

Przyjrzyjmy się Piramidzie Cheopsa (2550 r. p.n.e. – IV dynastia). Piramida Cheopsa jest uznawana za piramidę idealną – wzorzec. W starożytności uznana została za jeden z siedmiu cudów świata i jako jedyny z nich dotrwała epoki nowożytnej, lecz niestety okaleczona i ograbiona.

 

Podstawa piramidy liczy 230x230m i mierzy 146m wysokości. A nachylenie ścian bocznych wynosi 51° 52′. Sam układ piramidy składa się z 19 warstw i zawiera takie elementy jak Komnatę Królewską czy Wielką Galerię. Przyjmuje się, że czas budowy wynosił ok. 20 lat. Wielka Piramida jest fragmentem  nekropolii memfickiej. 


O tym jak wielkie znaczenie w historii architektury ma ten obiekt może świadczyć fakt, że był wspominany już przez starożytnych historyków:

 

#5 Mityczny Egipt – Okres starego państwa cz.III

Czym jest Wielka Galeria? Jest ona przedłużeniem Korytarza Wstępującego. Jej długość wynosi 46,63 m, a wysokość 8,53 m. 
Istnieje pogląd, że Wielka Galeria była zaplanowana wcześniej dla zmagazynowania granitowych bloków, użytych jako zasuwy blokujące wejście do korytarza. 


Wielka Galeria kończy się wysokim stopniem, po którego przekroczeniu otwiera się długi i wąski pasaż, prowadzący od Komory Króla. Pasaż ten w jednej trzeciej długości ma podwyższony sufit i zwiększoną szerokość, tworząc przedsionek o ścianach południowej, wschodniej i zachodniej, wykonanych z czerwonego granitu. 


Komora Króla o wymiarach 10,56 m × 5,23 m × 5,81 m zbudowana jest w całości z granitu. W komorze znajduje się granitowy sarkofag, noszący ślady licznych uszkodzeń, pozbawiony pokrywy. Nad komorą króla znajduje się dość specyficzna konstrukcja wielkich bloków kamiennych i pustek powietrznych. Ówcześni budowniczy chcieli w ten sposób zmniejszyć nacisk masy piramidy na komorę królewską, by ta się nie zawaliła. 
 

„Cheops na postawienie piramidy potrzebował dwudziestu lat. Wszystkim Egipcjanom kazał na siebie pracować. Jednym rozporządzono z łomów kamienia w górach arabskich włóczyć skały do Nilu, innym sprowadzone na łodziach przez rzekę kazał odbierać. Pracowało tak bez przerwy do stu tysięcy ludzi. Budowano zaś piramidę w kształt schodów.”


Herodot


Przez swoją popularność, oraz idealne proporcje, piramida ta stawała się często obiektem pseudonaukowych spekulacji. Z czego najbardziej popularne miały być połączenie obiektu piramidy z cywilizacją pozaziemską. Oczywiście czystą obłudą jest zawyżanie liczby robotników pracujących przy budowie piramidy. Najczęstszą teorią jest ta mówiąca o ok. 100 tyś. Niewolników.

 

Współczesne badania wykazują, że liczba ta mogła mieścić się do 10 tyś. pracowników (nie niewolników) na wszystkich polach pracy, od wydobycia kamienia, obróbkę, transport, zaplecze gastronomiczne, rzemieślników i budowa właściwa.