Sfinks uchodzi za pierwszą monumentalną rzeźbę w Sztuce Egipskiej.
Cały zespół grobowy wybudowano z różnego rodzaju kamienia. Dziedzińce wyłożono czarnym bazaltem, kolumny i filary wykonano z czerwonego granitu, ściany odznaczały się bielą użytych do budowy wapieni i alabastru.
Wnętrze pokryte było wykutymi w kamieniu licznymi inskrypcjami. Do wejść grobowców, umieszczonych po wschodniej stronie budowli, prowadziły długie rampy w kierunku Nilu. Zakończenie rampy stanowi budowla w kształcie świątyni – umieszczona na granicy pól uprawnych, odgrywała rolę przystani dla podpływających barek.
Obok piramid budowano podziemne pomieszczenia dla barek, które za życia faraona mogły służyć do ceremonialnych podróży po Nilu, a po jego śmierci były utożsamiane ze świętą barką, służącą do podróży po niebie w zaświatach.
Dolna świątynia piramidy Chefrena (ilustracje powyżej) zachowała się w niezwykle dobrym stanie. Znajduje się ona na wschodnim krańcu prowadzącej od podstawy piramidy brzegu. Świątynię zbudowano z megalitycznych bloków. W świątyni dodatkowo znajdują się:
10.Kaplice
11.Hypostyl (16 słupów i 23 posągi siedzącego króla)
To właśnie w Hypostylu zastosowano dość innowacyjny system podparć stropu, opierający się na wolnostojących kolumnach.
Wykształcił się bardzo klasyczny system:
Podpora (Filar) -> Belka -> Płyta
Ostatnim elementem omawianym przez nas z okresu Starego Państwa, będzie zespół Piramid w Gizie nazywany czasem zespołem Chefrena. Jeden z kluczowych elementów już poznaliście. Mianowicie chodzi o piramidę Cheopsa. Dzisiaj dołączy do tego grona Piramida Chefrena oraz Piramida Mykerynosa.
Idąc po kolei mamy:
1. Rzeka Nil
2. Przystań
3. Sfinks
4. Dolna świątynia Chefrena
5. Rampa (Aleja Procesyjna)
6. Górna świątynia
7. Piramida Cheopsa
8. Piramida Chefrena
9. Piramida Mykerynosa
Rozwiń menu