Rozwiń menu

01 czerwca 2022

Ostatnim elementem omawianym przez nas z okresu Starego Państwa, będzie zespół Piramid w Gizie nazywany czasem zespołem Chefrena. Jeden z kluczowych elementów już poznaliście. Mianowicie chodzi o piramidę Cheopsa. Dzisiaj dołączy do tego grona Piramida Chefrena oraz Piramida Mykerynosa.  


Idąc po kolei mamy:


1.  Rzeka Nil
2.  Przystań
3.  Sfinks 
4.  Dolna świątynia Chefrena
5.  Rampa (Aleja Procesyjna)
6.  Górna świątynia
7.   Piramida Cheopsa
8.  Piramida Chefrena
9.  Piramida Mykerynosa

 

#6 Mityczny Egipt – Okres starego państwa cz.IV

 

Dolna świątynia piramidy Chefrena (ilustracje powyżej) zachowała się w niezwykle dobrym stanie. Znajduje się ona na wschodnim krańcu prowadzącej od podstawy piramidy brzegu. Świątynię zbudowano z megalitycznych bloków. W świątyni dodatkowo znajdują się:


10.Kaplice


11.Hypostyl (16 słupów i 23 posągi siedzącego króla)
 

To właśnie w Hypostylu zastosowano dość innowacyjny system podparć stropu, opierający się na wolnostojących kolumnach.

 

Wykształcił się bardzo klasyczny system: 
 

Podpora (Filar) -> Belka -> Płyta
 

Sfinks uchodzi za pierwszą monumentalną rzeźbę w Sztuce Egipskiej.

 

Cały zespół grobowy wybudowano z różnego rodzaju kamienia. Dziedzińce wyłożono czarnym bazaltem, kolumny i filary wykonano z czerwonego granitu, ściany odznaczały się bielą użytych do budowy wapieni i alabastru.

 

Wnętrze pokryte było wykutymi w kamieniu licznymi inskrypcjami. Do wejść grobowców, umieszczonych po wschodniej stronie budowli, prowadziły długie rampy w kierunku Nilu. Zakończenie rampy stanowi budowla w kształcie świątyni – umieszczona na granicy pól uprawnych, odgrywała rolę przystani dla podpływających barek.
 

Obok piramid budowano podziemne pomieszczenia dla barek, które za życia faraona mogły służyć do ceremonialnych podróży po Nilu, a po jego śmierci były utożsamiane ze świętą barką, służącą do podróży po niebie w zaświatach.