Rozwiń menu
Ostatnim elementem omawianym przez nas z okresu Starego Państwa, będzie zespół Piramid w Gizie nazywany czasem zespołem Chefrena. Jeden z kluczowych elementów już poznaliście. Mianowicie chodzi o piramidę Cheopsa. Dzisiaj dołączy do tego grona Piramida Chefrena oraz Piramida Mykerynosa.
Idąc po kolei mamy:
1. Rzeka Nil
2. Przystań
3. Sfinks
4. Dolna świątynia Chefrena
5. Rampa (Aleja Procesyjna)
6. Górna świątynia
7. Piramida Cheopsa
8. Piramida Chefrena
9. Piramida Mykerynosa
Dolna świątynia piramidy Chefrena (ilustracje powyżej) zachowała się w niezwykle dobrym stanie. Znajduje się ona na wschodnim krańcu prowadzącej od podstawy piramidy brzegu. Świątynię zbudowano z megalitycznych bloków. W świątyni dodatkowo znajdują się:
10.Kaplice
11.Hypostyl (16 słupów i 23 posągi siedzącego króla)
To właśnie w Hypostylu zastosowano dość innowacyjny system podparć stropu, opierający się na wolnostojących kolumnach.
Wykształcił się bardzo klasyczny system:
Podpora (Filar) -> Belka -> Płyta
Sfinks uchodzi za pierwszą monumentalną rzeźbę w Sztuce Egipskiej.
Cały zespół grobowy wybudowano z różnego rodzaju kamienia. Dziedzińce wyłożono czarnym bazaltem, kolumny i filary wykonano z czerwonego granitu, ściany odznaczały się bielą użytych do budowy wapieni i alabastru.
Wnętrze pokryte było wykutymi w kamieniu licznymi inskrypcjami. Do wejść grobowców, umieszczonych po wschodniej stronie budowli, prowadziły długie rampy w kierunku Nilu. Zakończenie rampy stanowi budowla w kształcie świątyni – umieszczona na granicy pól uprawnych, odgrywała rolę przystani dla podpływających barek.
Obok piramid budowano podziemne pomieszczenia dla barek, które za życia faraona mogły służyć do ceremonialnych podróży po Nilu, a po jego śmierci były utożsamiane ze świętą barką, służącą do podróży po niebie w zaświatach.